KONCERT DYPLOMANTÓW PSM W OPOLU

Ostatnie lata, miesiące – naznaczone pandemią i kryzysem humanitarnym w związku z wybuchem wojny na Ukrainie - przewartościowały wiele spraw. Nauczyły nas pokory wobec zadań wyższej wagi, przekuwania obranych celów na zupełnie nowe, działania w zmieniających się gwałtownie okolicznościach – na przekór przeciwnościom losu i mimo wszystko.

I właśnie w takiej sytuacji przyszło nam w tym roku świętować dwa wspaniałe jubileusze: 70-lecia Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera oraz 75-lecia Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Fryderyka Chopina. Obchodzić je pomimo trudności, a zarazem ku pokrzepieniu. Pieczołowicie zaplanowane wydarzenia, nierzadko zmieniając swój charakter i program, odbywają się niejako pomiędzy doniesieniami z frontu, akcjami charytatywnymi, koncertami na rzecz Ukrainy, przyjęciami do szkoły uchodźców. I chyba dla obu Jubilatek oraz ich społeczności ten rok to nie tylko górnolotne chwile, lecz także kolejny etap zdawanego od dłuższego czasu egzaminu dojrzałości. I skądś bierze się potężna siła, dzięki której wydarzenia realizowane są na najwyższym poziomie.

Trwająca już 66 lat współpraca Filharmonii z Państwową Szkołą Muzyczną w zakresie organizacji wspólnych koncertów dostarcza naszej młodzieży bezcennych okazji do poznania smaku zawodowstwa. Ostatnie trzy edycje Koncertu Dyplomantów PSM w Opolu podniosły tę poprzeczkę wyżej, niż zwykle. Nauka zdalna zmusiła młodych muzyków do większej samodzielności, gdyż praca pod okiem pedagoga i  akompaniatora nie zawsze była możliwa. Co więcej, dwukrotnie, z uwagi na wprowadzane w kraju obostrzenia, Filharmonia musiała Koncert Dyplomantów odwołać. Lecz nadzieja, że nawet jeśli nie teraz, to może za parę miesięcy przedsięwzięcie będzie możliwe, nie pozwalała uczniom przygotowanego repertuaru odłożyć – mimo matury, egzaminów wstępnych na studia, wakacji…  I warto było ją mieć, bo dla większości wytypowanych solistów marzenie o występie z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej FO się spełniło - zarówno dwa lata temu (we wrześniu) jak i w roku ubiegłym (w czerwcu).

Dzisiejszy Koncert Dyplomantów, odbywający się w tradycyjnym kwietniowym terminie, pragniemy zadedykować walczącej Ukrainie. Znakiem naszej solidarności z obywatelami kraju doświadczającego niewyobrażalnego okrucieństwa ze strony agresora jest - zgodnie ze zmianą repertuaru wszystkich organizowanych aktualnie przez FO koncertów - nieobecność w programie dzieł rosyjskich twórców, zaprezentowanych podczas eliminacji w lutym przez dwóch solistów. Na początku marca podjęli się oni wraz z nauczycielami niebagatelnego zadania – przygotowania w ciągu kilku tygodni nowo wybranych utworów.

Niech zatem zabrzmi muzyka i niech ją usłyszy świat!


Katarzyna Kaczmarczyk